IKD15N60RC2ATMA1
DigiKey Part Number
448-IKD15N60RC2ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IKD15N60RC2ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IKD15N60RC2ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKD15N60RC2ATMA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 28A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 28 A 115.4 W Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKD15N60RC2ATMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
570µJ (on), 350µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
72 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
18ns/374ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 15A, 49Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
129 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
28 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
45 A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 15A