IQFH61N06NM5ATMA1
DigiKey Part Number
448-IQFH61N06NM5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IQFH61N06NM5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IQFH61N06NM5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQFH61N06NM5ATMA1
Description
TRENCH 40<-<100V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 51A (Ta), 510A (Tc) 3W (Ta), 300W (Tc) Surface Mount PG-TSON-12-1
EDA/CAD Models
IQFH61N06NM5ATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.61mOhm @ 100A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.3V @ 247µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
285 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
18100 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 300W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C