BZX84B12VLYT116
DigiKey Part Number
846-BZX84B12VLYT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BZX84B12VLYT116CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BZX84B12VLYT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B12VLYT116
Description
DIODE ZENER 12V 250MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 250 mW ±1.67% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±1.67%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
250 mW