IXTP12N65X2M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 373
Unit Price: RM256.66000
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 358
Unit Price: RM212.59000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1,789
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 430
Infineon Technologies
In Stock: 0
Rohm Semiconductor
In Stock: 325
In Stock: 60
STMicroelectronics
In Stock: 867
In Stock: 603
N-Channel 650 V 12A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220 Isolated Tab
IXTP12N65X2M
DigiKey Part Number
IXTP12N65X2M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP12N65X2M
Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17.7 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1100 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220 Isolated Tab
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
300mOhm @ 6A, 10V