R6015ANX
DigiKey Part Number
R6015ANX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6015ANX
Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO220FM
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 15A (Tc) 77W (Tc) Through Hole TO-220FM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R6015ANX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1700 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
77W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220FM
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
300mOhm @ 7.5A, 10V