TX24-80R-12ST-H1E
DigiKey Part Number
670-1411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX24-80R-12ST-H1E
Description
CONN RCPT 80POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
EDA/CAD Models
TX24-80R-12ST-H1E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Through Hole
Series
Features
Board Lock
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
18mm, 20mm, 24mm
Height Above Board
0.642" (16.30mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)