TX25-80P-6ST-N1E
DigiKey Part Number
670-1471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX25-80P-6ST-N1E
Description
CONN PLUG 80POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX25-80P-6ST-N1E Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Through Hole
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
12mm, 16mm, 18mm
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.362" (9.20mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)