7240BP15B2000001E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Johanson Technology Inc.
In Stock: 2,725
Unit Price: RM2.92000
Datasheet
7.24GHz Center Band Pass Ceramic Filter 2 GHz 50Ohm 0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
7240BP15B2000001E
DigiKey Part Number
712-7240BP15B2000001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
712-7240BP15B2000001ECT-ND - Cut Tape (CT)
712-7240BP15B2000001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7240BP15B2000001E
Description
CER FILTER 7.24GHZ BAND PASS
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Insertion Loss
2.5dB
Manufacturer
Johanson Technology Inc.
Filter Type
Band Pass
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Frequency
7.24GHz Center
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance
50Ohm
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Bandwidth
2 GHz