TCJY157M016R0070 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Unit Price: RM12.02000
In Stock: 0
Unit Price: RM7.18160
Datasheet
KEMET
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
TCJY157M016R0070
DigiKey Part Number
478-TCJY157M016R0070TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJY157M016R0070
Description
CAP TANT POLY 150UF 16V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz