TCTOAL0J476M8R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 357
Unit Price: RM3.47000
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Unit Price: RM2.62639
Datasheet
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 16
KEMET
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz
TCTOAL0J476M8R
DigiKey Part Number
478-TCTOAL0J476M8RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTOAL0J476M8R
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1206
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
AL
Voltage - Rated
6.3 V