BZT52C5V1HE3-TP
DigiKey Part Number
353-BZT52C5V1HE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-BZT52C5V1HE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-BZT52C5V1HE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1HE3-TP
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±5.88% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5.88%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V