BZT52C5V1
DigiKey Part Number
5399-BZT52C5V1TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52C5V1CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52C5V1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±5.88% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5.88%
Package / Case
Power - Max
500 mW