SMAZ5V1-TP
DigiKey Part Number
SMAZ5V1-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAZ5V1-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAZ5V1-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAZ5V1-TP
Description
DIODE ZENER 5.1V 1W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 1 W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-214AC (SMAJ)
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
5 Ohms