SMAZ5V6-TP
DigiKey Part Number
SMAZ5V6-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAZ5V6-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAZ5V6-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAZ5V6-TP
Description
DIODE ZENER 5.6V 1W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 1 W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAZ5V6-TP Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-214AC (SMAJ)
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms