LM2576-12WU-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 1,037
Unit Price: RM401.63000
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 773
Unit Price: RM429.59000
Datasheet
Texas Instruments
In Stock: 583
In Stock: 3,007
In Stock: 273
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
LM2576-12WU-TR
DigiKey Part Number
LM2576-12WU-TR-ND - Tape & Reel (TR)
LM2576-12WU-CT-ND - Cut Tape (CT)
LM2576-12WU-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2576-12WU-TR
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2576-12WU-TR Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
52kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4V