MIC5504-1.2YMT-TZ
DigiKey Part Number
576-4305-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-4305-1-ND - Cut Tape (CT)
576-4305-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5504-1.2YMT-TZ
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 4-TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-TDFN (1x1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5504-1.2YMT-TZ Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
65 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
4-TDFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA