MSC400SMA330B4N
DigiKey Part Number
150-MSC400SMA330B4N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC400SMA330B4N
Description
MOSFET SIC 3300V 400 MOHM TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 3300 V 11A (Tc) 131W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.97V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+23V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
579 pF @ 2400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
131W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
3300 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
520mOhm @ 5A, 20V