LQA12B300C
DigiKey Part Number
596-LQA12B300CTR-ND - Tape & Reel (TR)
596-LQA12B300CCT-ND - Cut Tape (CT)
596-LQA12B300CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQA12B300C
Description
DIODE ARR SCHOTT 300V 6A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 300 V 6A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.9 V @ 6 A
Manufacturer
Power Integrations
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
11.5 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 300 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
6A