GRM155R60J106ME18D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Unit Price: RM0.09987
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Unit Price: RM0.39000
Datasheet
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
KEMET
KEMET
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
GRM155R60J106ME18D
DigiKey Part Number
490-GRM155R60J106ME18DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R60J106ME18D
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM155R60J106ME18D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)