GRM188R60J106ME47J
DigiKey Part Number
490-6405-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6405-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6405-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R60J106ME47J
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Detailed Description
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GRM188R60J106ME47J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)