PKM17EPP-2002-B0
DigiKey Part Number
490-4688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PKM17EPP-2002-B0
Description
BUZZER PIEZO 3V 17MM TH
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 3 V 2kHz 70dB @ 3V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PKM17EPP-2002-B0 Models
Category
Operating Mode
Ringer
Manufacturer
Murata Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
70dB @ 3V, 10cm
Series
Port Location
Top
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Through Hole
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Termination
PC Pins
Input Type
Zero-Peak Signal
Size / Dimension
0.669" Dia (17.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Height - Seated (Max)
0.406" (10.30mm)
Frequency
2kHz