PESD24VS2UT,215
DigiKey Part Number
1727-3823-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-3823-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-3823-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD24VS2UT,215
Description
TVS DIODE 24VWM 70VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PESD24VS2UT,215 Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
23pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
160W