LLS1J682MELC
DigiKey Part Number
493-14771-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS1J682MELC
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LLS1J682MELC Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.44 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.106 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C