UPW1V561MPD
DigiKey Part Number
493-1869-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1V561MPD
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1V561MPD Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.08 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.44 A @ 100 kHz
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C