EEU-FC1V561E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 933
Unit Price: RM11.51000
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 96
Unit Price: RM11.59000
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 1,138
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 448
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 21
Nichicon
In Stock: 970
In Stock: 631
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1V561E
DigiKey Part Number
EEU-FC1V561E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V561E
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1V561E Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.08 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.44 A @ 100 kHz
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C