LVK12R020FER | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LVK12R020FER |
Description | RES 0.02 OHM 1% 1/2W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LVK12R020FER Models |
Category | Features Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |