OSTOQ030150
OSTOQ030150
OSTOQ030150
DigiKey Part Number
ED2856-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOQ030150
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 7.62MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole
Category
Termination Style
Solder
Mounting Type
Through Hole
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
3
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Number of Levels
1
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.300" (7.62mm)