OSTTJ030150
OSTTJ030150
OSTTJ030150
DigiKey Part Number
ED2921-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTTJ030150
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) Free Hanging (In-Line)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Plug, Female Sockets
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Number of Positions
3
Wire Strip Length
7-8mm
Pitch
0.300" (7.62mm)