EEE-FC1V220AP
DigiKey Part Number
PCE4367TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4367CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4367DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FC1V220AP
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FC1V220AP Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C