EEE-FKH820XSL
DigiKey Part Number
10-EEE-FKH820XSLTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FKH820XSLCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FKH820XSLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FKH820XSL
Description
CAP ALUM 82UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 680mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FKH820XSL Models
Ripple Current @ Low Frequency
126.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
195 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
680mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C