EEH-ZU1V471UV
DigiKey Part Number
10-EEH-ZU1V471UVTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZU1V471UVCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZU1V471UVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZU1V471UV
Description
CAP ALUMHYB 470UF 20% 35V SMD
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 11mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.516" (13.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C