EEV-FK2A221M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEV-FK2A221M |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEV-FK2A221M Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 687.8 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 917 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 153 mOhms |
Capacitance | Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm) |
Voltage - Rated 100 V | Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm) |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |