BZX84B10VLT116
DigiKey Part Number
846-BZX84B10VLT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BZX84B10VLT116CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BZX84B10VLT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B10VLT116
Description
DIODE ZENER 10V 250MW SSD3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 250 mW ±2% Surface Mount SSD3
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SSD3
Power - Max
250 mW