R6015FNX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 189
Unit Price: RM23.56000
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 149
Unit Price: RM14.70000
Datasheet
IXYS
In Stock: 273
STMicroelectronics
In Stock: 0
onsemi
In Stock: 67
onsemi
In Stock: 948
In Stock: 78
In Stock: 1,789
Infineon Technologies
In Stock: 430
Vishay Siliconix
In Stock: 814
Vishay Siliconix
In Stock: 197
STMicroelectronics
N-Channel 600 V 15A (Tc) 77W (Tc) Through Hole TO-220FM
R6015FNX
DigiKey Part Number
846-R6015FNX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6015FNX
Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO-220FM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R6015FNX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1660 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
77W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220FM
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 7.5A, 10V