RQ3E075ATTB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RQ3E075ATTB |
Description | MOSFET P-CHANNEL 30V 18A 8HSMT |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 30 V 18A (Tc) 15W (Tc) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RQ3E075ATTB Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.4 nC @ 4.5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 930 pF @ 15 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 15W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 8-HSMT (3.2x3) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 23mOhm @ 7.5A, 10V | Base Product Number |