DMP3008SFGQ-13
DigiKey Part Number
DMP3008SFGQ-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP3008SFGQ-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP3008SFGQ-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP3008SFGQ-13
Description
MOSFET P-CH 30V 8.6A PWRDI3333-8
Detailed Description
P-Channel 30 V 8.6A (Ta) 900mW (Ta) Surface Mount POWERDI3333-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2230 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
900mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V