50USG10000MEFCSN35X30
DigiKey Part Number
1189-50USG10000MEFCSN35X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50USG10000MEFCSN35X30
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
10000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.773 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C