PTN24B-B2015EB
DigiKey Part Number
2223-PTN24B-B2015EB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN24B-B2015EB
Description
POT 20K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Detailed Description
20k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
EDA/CAD Models
PTN24B-B2015EB Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Slotted
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Built in Switch
Rotary, SPST
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)