P230-2EC22BR20K
P230-2EC22BR20K
P230-2EC22BR20K
DigiKey Part Number
987-1660-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P230-2EC22BR20K
Description
POT 20K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
20k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Solder Lug
Actuator Type
Slotted
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Bushing Thread
3/8-32
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)