RC0402F330CS | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1276-3523-2-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC0402F330CS |
Description | RES SMD 33 OHM 1% 1/32W 01005 |
Manufacturer Standard Lead Time | 54 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 Ohms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC0402F330CS Models |
Category | Features Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±250ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 01005 (0402 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.006" (0.15mm) |