SKIS300-100
DigiKey Part Number
1655-SKIS300-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKIS300-100
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 300A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 300A Chassis Mount SOT-227
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 mA @ 100 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
4860pF @ 12V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Average Rectified (Io)
300A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
990 mV @ 300 A