SKIS300-200
DigiKey Part Number
1655-SKIS300-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKIS300-200
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 300A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 300A Chassis Mount SOT-227
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 mA @ 200 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
2220pF @ 24V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Average Rectified (Io)
300A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.03 V @ 300 A