RPC1210JT51R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 4,554
Unit Price: RM0.91000
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 1,350
Unit Price: RM0.91000
Datasheet
Similar
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
51 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC1210JT51R0
DigiKey Part Number
RPC1210JT51R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1210JT51R0
Description
RES 51 OHM 5% 1/2W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RPC1210JT51R0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)