LDQ40PU33RY | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LDQ40PU33RY |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 250MA 6-DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 6-DFN (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Quiescent (Iq) 5 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 500 µA |
Series | PSRR 55dB (1kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Current Limit, Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 40V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Package / Case 6-WDFN Exposed Pad |
Voltage Dropout (Max) 1V @ 250mA | Supplier Device Package 6-DFN (2x2) |