STPS8L30B-TR
DigiKey Part Number
497-3222-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3222-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3222-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS8L30B-TR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DPAK
Detailed Description
Diode 30 V 8A Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STPS8L30B-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 30 V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 8 A