T1050H-6T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 958
Unit Price: RM10.60000
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,008
Unit Price: RM10.56000
Datasheet
In Stock: 1,306
WeEn Semiconductors
In Stock: 690
In Stock: 600
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 10 A Through Hole TO-220
T1050H-6T
DigiKey Part Number
497-7629-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1050H-6T
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 10A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T1050H-6T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A, 105A
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
75 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
10 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V