35RAPC4BHN3
35RAPC4BHN3
35RAPC4BHN3
DigiKey Part Number
SC2405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC4BHN3
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RAPC4BHN3 Models
Category
Internal Switch(s)
Two Switches
Mfr
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material
Copper Alloy
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)