B82498F3560J000
DigiKey Part Number
495-2041-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2041-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2041-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82498F3560J000
Description
FIXED IND 56NH 600MA 140 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 140mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
B82498F3560J000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
60 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.7GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
200 MHz
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)