CC2340R53E0RKPR
DigiKey Part Number
296-CC2340R53E0RKPRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-CC2340R53E0RKPRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-CC2340R53E0RKPRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC2340R53E0RKPR
Description
SIMPLELINK 32BIT ARM CORTEX-M0+
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU 802.15.4, Bluetooth Bluetooth v5.3, Thread, Zigbee® 40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC2340R53E0RKPR Models
Category
Sensitivity
-102dBm
Mfr
Memory Size
512kB Flash, 12kB ROM, 64kB SRAM
Series
Serial Interfaces
ADC, GPIO, I2C, JTAG, PWM, SPI, UART
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
GPIO
26
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
Type
TxRx + MCU
Current - Receiving
5.3mA ~ 9mA
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth
Current - Transmitting
4.5mA ~ 19mA
Protocol
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)