LM3940ISX-3.3/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM3940ISX-3.3/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 1A TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-263 (DDPAK-3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM3940ISX-3.3/NOPB Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 100mA |
Mfr | Current - Output |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Configuration | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA |
Number of Regulators 1 | Supplier Device Package TO-263 (DDPAK-3) |
Voltage - Input (Max) 7.5V | Base Product Number |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V |